Bir aile şirketi olan Diniz Holding’in kökleri her zaman üretime dayanmıştır. Gerek ailenin gerek holdingin liderliğini üstlenen Talat Diniz 7 erkek kardeşin en büyüğüdür. 1930’larda babaları Ferhat Usta ( Ferhat Diniz )’nın yaptığı at arabaları tüm Anadolu’da bilinir hale gelmiş ve hatta Yaşar Kemal romanlarına konu olmuştur. Talat Diniz, Holding’in ilk şirketi olan SKT’yi 1955 yılında iki arkadaşı ile birlikte kurmuştur. SKT, Türk sanayiinde ilk elektrik motoru ve ilk yağ keçesi üretimi gibi önemli ilklere imza atmıştır. Daha sonraki yıllarda SKT, 7 kardeşin ortaklığına dönüşür ve Türkiye’de sızdırmazlık elemanlarında lider marka olur. Aynı zamanda otomotiv sektörü için koltuk, kapı panosu, güneşlik gibi iç donanım parçaları üretimi başlar. Martaş ile gıda sektörüne, Diniz Yapı ile inşaat ve hizmet sektörlerine adım atılır. Diniz Holding, 1990’ların başından itibaren iç donanım parçaları üretmek üzere kurulan yabancı ortaklıklarla otomotiv sektöründeki konumunu pekiştirerek büyümeye devam eder. At arabası üretimiyle başlayan yolculuğumuza bugün 14 şirket ve 4000’in üzerinde çalışanımız ile ileri teknoloji kullanarak devam ediyoruz. %100 müşteri memnuniyeti, kalite ve etik değerlere bağlılık her daim önceliğimizdir.

1955

Holdingin ilk firması olma özelliğini taşıyan SKT A.Ş. 23 Ağustos 1955'te Bursa'da gelişmiş karoser sanayiinin ihtiyaç duyduğu otobüs koltukları, cam çerçeveleri gibi parçaları üretmek üzere Eski Tahıl Çıkmazında ''SKT Koll. Şti. Talat Diniz ve Ortakları'' adıyla kuruldu. Şirket ismini SKT’yi kuran Süleyman Beltan, Kemal Çoşkunöz ve Talat Diniz’in baş harflerinden almıştır.

1967

Türkiye'de ilk yağ keçesi ve ilk elektrik motoru imalatı burada gerçekleştirildi. 1 Ağustos 1967 yılında Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu tesislerine taşınıncaya kadar faaliyetine Eski Tahıl'da devam etti.

1968

SKT bünyesinde TOFAS için ön koltuk kızakları üretimine başlandı.

1973

SKT Koll. Şti. 30 Ağustos 1973 yılında anonim şirkete dönüştürüldü. SKT Kollektif Şirketi ünvanı SKT Yedek Parça ve Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. kısaca SKT A.Ş. olarak değiştirildi.

1973-1986

1973 - 1986 dönemi boyunca, SKT A.Ş.'nin ikinci üretim fabrikası olan SKT Oto Donanım Sanayi ve Ticaret A.Ş. bünyesinde OYAK RENAULT fabrikası için koltuk kılıfı, kapı panosu, güneş siperliği, tavan kaplaması, ve TOFAŞ fabrikası için ön koltuk kızakları, güneş siperliği, kapı panoları üretimi yapılmıştır.

1976

DİNİZ HOLDİNG A.Ş kuruldu. Bağlı firmaların finansman ve idari konularının yönetildiği Holding genel merkezi Bursa BTSO Organize Sanayii Bölgesi'ndedir.

1977

Şirket, kurucu ortaklarından Kemal Coşkunöz ve Süleyman Beltan'ın ortaklıktan ayrılmasından sonra Diniz ailesine ait bir aile şirketi olarak faaliyetini sürdürmeye başladı. DİNİZ YAPI A.Ş.nin kurulmasıyla inşaat sektörüne girildi. Holdingin ihtiyacı olan fabrikaların teşekkül ettirilmesinde önemli bir paya sahip olan Diniz Yapı aynı zamanda Kükürtlü semtindeki Pembe Çarşı AVM’ nin yapımını üstlendi.

1984

MARTAŞ A.Ş’in Diniz Holding’e geçmesiyle gıda sektörüne ilk adım atıldı. Donmuş sebze-meyve depoculuğu ve frigorifik taşımacılıkla başlayan faaliyet, TIR taşımacılığı işinin tasfiyesinden sonra 1988'li yıllarda şoklama tesislerinin kurulmasıyla kapsama alanını genişletti. Bugün Armutköy ve Kemalpaşa'daki tesislerinde faaliyetine devam etmektedir.

1986

Otomotiv ana sanayiine tekstil üretimi amacıyla DÖPERTEKS A.Ş BTSO Organize Sanayi Bölgesi'nde kuruldu. Firma ilerleyen yıllarda ev tekstili sektörüne de girdi. Oyak Renault fabrikası için komple koltuk üretimine SKT Oto Donanım Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de başlandı.

1987

ELELE A.Ş'nin İnegöl Organize Sanayii Bölgesi'nde İDAŞ A.Ş ve Rüştü Yılmaz'ın iştirakiyle kurulmasıyla otomobil koltukları için sünger üretilmeye başlandı.

1991

DİNİZ SİGORTA kurularak sigorta acentelikleri oluşturulmaya başlandı.

1994

Fransız Rothfreres ile Diniz Holding arasında komple otomobil koltuğu üretmek üzere ortaklık anlaşması imzalandı. Şirketin ismi Major Skt Oto Donanım Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak değiştirildi. Bu nedenle SKT Oto Donanım Sanayi ve Ticaret A.Ş.' nin üretmekte olduğu kapı panosu, güneş siperliği ve tavan gibi iç donanım parçalarının üretimi OTOTRİM A.Ş.' nin sorumluluğuna geçti.

1993

İspanya' da kurulu Irausa (Grupo Antolin) ve İtalya' da kurulu Pianfei firmaları Diniz Holding' le bir araya geldi ve OTOTRİM A.Ş. BTSO Organize Sanayi Bölgesi' nde otomotiv sektörüne anında teslimat yöntemiyle tavan, kapı panosu, cam mekanizmaları ve güneşlik gibi iç donanım parçaları üretmek amacıyla kuruldu.

1996

JOHNSON CONTROLS firmasının ROTHFRERES hisselerini satın alması sonucunda MSKT'nin yeni ortağı JOHNSON CONTROLS oldu. İşletmeciliğini Diniz Yapı'nın yaptığı PEMBE ÇARŞI hizmete girdi. MARTAŞ YEMEK SANAYİİ ile gıda sektöründe hazır yemek - katering hizmeti başlatıldı.

2000

Merkezi Fransa’ da olan Treves firması ile ortak olunarak TREDİN A.Ş nin kurulmasıyla otomotiv sektöründe anında teslimat yöntemiyle koltuk başlığı üretilmeye başlandı.

2002

MARSAL A.Ş Kemalpaşa'da kurularak gıda sektöründe domates salçası üretimine geçildi.

2005

ELELE A.Ş İnegöl'den BTSO Organize Sanayii Bölgesi'ndeki tesislerine taşındı.

2006

MARSAL A.Ş, MARTAŞ A.Ş bünyesine dahil oldu.

2008

Merkezi Fransa' da olan Michel Thierry şirketi ile ortak olarak BTSO Organize Sanayii Bölgesinde kurulan THIERRY DINIZ OTOMOTIV A.Ş ile otomotiv sektörüne koltuk kumaşı üretimi yapılmaya başlandı.

2009

OTOTRIM A.S. plastik enjeksiyon hattı devreye girdi.

2010

JOHNSON CONROLS’un MICHEL THIERRY’yi satın almasıyla Thierry Diniz’de DINIZ HOLDING – JOHNSON CONTROLS ortaklığı başladı.

2015

2015 yılı itibariyle TREDİN Tekstil ve Koltuk Komponentleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve TREDİN Oto Donanım Sanayi ve Ticaret A.Ş. iki ayrı firma olarak faaliyetlerine devam etmeye başladı.